Jarocin – Zderzenie Samochodu z Drezyną

Rozbity Volkswagen i dwie osoby ranne to bilans zderzenia samochodu osobowego z drezyną na przejeździe kolejowym w Jarocinie na ulicy Stanisława Staszica.

Na szczęście zderzenie pociągu z samochodem osobowym był jedynie symulacją wypadku kolejowo – drogowego w ramach X edycji kampanii Bezpieczny Przejazd „Zatrzymaj Się i Żyj”. W pozoracji wzięli udział strażacy z JRG Jarocin, OSP Witaszyce, Golina i Jarocin, Jarocińska Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.

Przed pokazowym zderzeniem ratownicy z jarocińskiego szpitala oraz strażacy z OSP Golina zaprezentowali metody udzielania pierwszej pomocy miedzy innymi resuscytacji krążeniowo – oddechowej, pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie Jarocińskich szkół, którzy przybyli na miejsce pozoracji mogli spróbować przejść po linii w założonych Alkogoglach udostępnionych przez Jarocińską Policję. Punktem kulminacyjnym było zderzenie drezyny z samochodem osobowym przy prędkości około 20km/h.

W Polsce jest ponad 13 tysięcy przejazdów kolejowo – drogowych, średnio, co 19 godzin dochodzi na nich do zderzeń; szczególnie przez nieostrożność kierowców i pieszych. Od początku 2014 roku doszło już do 53 takich zdarzeń, w których śmierć poniosło 10 osób a 7 zostało ciężko rannych. Kampania Bezpieczny Przejazd – „Zatrzymaj się i żyj” to przede wszystkim działania edukacyjne: spotkania w szkołach, kampanii informacyjna zarówno w mediach, na plakatach i ulotkach oraz egzekwowanie prawa – wspólna akcja ze Strażą Ochrony Kolei i policja „Bezpieczny Piątek”. Działania te wspierają największy w historii projekt inwestycyjny PLK w ramach, którego tylko w Latach 2013-2014 zmodernizowanych zostało blisko 1000 przejazdów kolejowo – drogowych. Kampania prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A jest jedynym z największych tego typu działań w Europie. Skala działań oraz ich społeczna rozpoznawalności cieszą się wysokim uznaniem na arenie międzynarodowej – powiedział portalowi Mirosław Siemieniec Rzecznik Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

W działaniach uczestniczyła Służba Ochrony Kolei oraz Straż Miejska.

Siły i Środki na Miejscu Pozoracji:

451[P]40 SLRt Renault Mascott – JRG Jarocin

451[P]90 SLOp Renault Kangoo – JRG Jarocin’

451[P]92 SLOp Mitsubishi Outlander – JRG Jarocin

459[P]26 SLRt Ford Transit – OSP KSRG Witaszyce

459[P]28 SLRt Ford Transit – OSP KSRG Golina

459[P]22 GBA 2,5/16 Man TGN 13.280 – OSP KSRG Jarocin + Przyczepa z Namiotem Pneumatycznym.

Policja

Straż Miejska

Pogotowie Ratunkowe

Służba Ochrony Kolei

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s