Golina – Warsztaty szkoleniowe dla jednostek KSRG z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

W dniu 18 września 2016 roku na terenie miejscowości Golina odbyły się Warsztaty z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla jednostek KSRG powiatu jarocińskiego. Pozoracje medyczne przygotowali strażacy z jednostek OSP Golina i Witaszyce. W czterech odbywających się równolegle inscenizacjach uczestniczyło 30 pozorantów – strażaków OSP. W warsztatach ćwiczyło 65 strażaków – 14 zastępów medycznych z 10 jednostek OSP włączonych do KSRG, trzech zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz systemu codziennego i dyspozytorów Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Jarocinie.

Doskonalenie strażaków podczas prowadzenia działań ratowniczych wraz z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy jest ważnym elementem działań ratowniczych w aspekcie pomocy poszkodowanym. Dodatkowo warsztaty umożliwiły wymianę doświadczeń między strażakami a siedmioma Ratownikami Medycznymi Państwowego Ratownictwa Medycznego, którzy w czasie warsztatów oceniali pracę strażaków, a na co dzień współpracują ze sobą w czasie wspólnych działań ratowniczych.

Założenia medyczne warsztatów

  1. Pracownik praczas prac z wykopie zasłabł. Ratownicy przy pomocy trójnogu musieli wydostać mężczyznę, który miał objawy wskazujące na zawał serca. Podczas wydobycia mężczyzna traci przytomność. Powtórne badanie wykazuje zatrzymanie akcji serca. Ratownicy podejmują próbę resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy użyciu AED.
  2. W grupę pielgrzymów wjeżdża rozpędzony motocyklista. Poważnie ranna zostaje zakonnica (krwawienie tętnicze z uda), motocyklista oraz kilku pielgrzymów. Podczas akacji ratowniczej dochodzi także do zasłabnięcia księdza, który opiekował się nieurazowymi uczestnikami pielgrzymki.
  3. Wypadek samochodu ciężarowego z osobowym, którym podróżowała matka z trójką małych dzieci. Dodatkowym utrudnieniem był wydobywający się spod maski samochodu dym. Traumatyczne postępowanie z trójką płaczących dzieci okazało się nie lada wyzwaniem dla ratowników.
  4. Wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały dwie osoby. Z rozbitego na skutek wypadku samochodu osobowego ulatniał się gaz. Osoby z obrażeniami musiały zostać natychmiast ewakuowane z zagrożonego wybuchem pojazdu i zaopatrzone. Trzeba było także uspokoić agresywnego rowerzystę.

    Tekst: Marta Wólczyńska

    Foto : Adam Majewski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s