[POZA POWIATEM] Powidz – Terroryści na terenie lotniska wojskowego

W dniu 05.10.2016 W godzinach przedpołudniowych Oficer Dyżurny 33 bazy lotnictwa transportowego otrzymuje informacje o prawdopodobnym przeniknięciu do kompleksu grupy osób nieuprawnionych do przebywania na terenie lotniska.

Około godziny 11 Dyżurny Wojskowej straży pożarnej otrzymuje zgłoszenie o pożarze budynku nr 57 na terenie lotniska. Niezwłocznie na miejsce dysponuje dwa zastępy gaśnicze z miejscowej jednostki dodatkowo ze względy na trwające operacje lotnicze podejmuje decyzje o powiadomieniu jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Na miejsce zostają zadysponowane siły i środki z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Słupcy, Gnieźnie, Mogilnie oraz Wrześni. Dodatkowo Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa alarmuje Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Janowcu z powiatu żnińskiego.

W trakcie działań gaśniczych w budynku 57 dochodzi do zauważenia osób niepowołanych udających się do hangaru samolotu C130. Powiadomiona zostaję Żandarmeria Wojskowa a na miejsce pożaru zadysponowany zostaje wojskowy ambulans. Na miejsce przybywają pierwsze zastępy wsparcia z OSP Powidz Witkowo i Strzałkowo i przystępują do gaszenia pożaru, który rozprzestrzenił się na pobliski kompleks leśny.

W hangarze, do którego przemieścili się terroryści przebywa obsługa techniczna, która wykonuje obsługę codzienną samolotu transportowego C130. Na terenie hangaru przebywa również wycieczka z pobliskiej szkoły w ramach promocji sił zbrojnych. Z uwagi na możliwości działania grupy terrorystycznej następuje ewakuacja hangaru.

Hangar zostaje otoczony przez Policję, Żandarmerię Wojskową. Do działań zostaje również zaangażowany Zespół Zadań Specjalnych z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w celu wsparcia realizacji procedur związanych z przeszukiwaniem.

Zostaje wywołana panika przez terrorystów. Czuć rozlane paliwo. Udało się bezpiecznie ewakuować najważniejszy sprzęt i statki powietrzne. Grupa około 30 osób zostaje zabrana, jako zakładnicy. Rozpoczynają się negocjacje z terrorystami. W zamian za zakładników żądają samolotu lub pojazdów.

W przemyślany sposób przejmują podstawiony pojazd i rozpoczynają ucieczkę. Wcześniej podpalają rozlane w hali głównej hangaru paliwo. Policja prowadzi pościg za przestępcami równolegle rozpoczyna się akcja gaśnicza hangaru. Wojskowa Straż Pożarna za zgodą policji i żandarmerii uruchamia wewnętrzną instalacje gaśniczą hangaru w tym samym czasie nadal trwają działania gaśnicze z pożarem budynku 57 oraz pobliskiego lasu.

W wyniku powstałego pożaru poszkodowanych zostaje prawdopodobnie 60 osób w środku hangaru na zewnątrz hangaru 9 osób oraz jedna osoba w studzience kanalizacyjnej poza hangarem. Wojskowa Służba Medyczna wraz z zadysponowanymi karetkami z okolicznych baz stacjonowania wyznacza punkt triażowania a w celu przyjęcia poszkodowanych rozstawia namioty pneumatyczne.

Przy pomocy zdalnie sterowanej wewnętrznej instalacji gaśniczej oraz sieci hydrantowej wodno – pianowej udało się ugasić pożar w hangarze. Strażacy i ratownicy medycznie przystępują do ewakuacji poszkodowanych z wnętrza hangaru do strefy bezpiecznej. W tym samym czasie kończą się działania związane z pożarem lasu przy budynku 57 siły i środki będące miejscu zwijają swój sprzęt.

Policja przejmuje kontrolę nad terrorystami, którzy starają się wydostać poza kompleks wojskowy ustalono, że posiadają zakładników. Następują odbicie zakładników i zatrzymanie terrorystów. Ustalono, że na terenie lotniska rozmieszczono ładunki wybuchowe czasowe a jeden z nich wybuchnie za kilka minut. Na szczęście z powodu niesprzyjającej pogody wyniku wybuchu nie dochodzi do pożaru, a pozostałe ładunku zostają na czas rozbrojone.

Wszystko opisane powyżej to na szczęście scenariusz ćwiczeń, jakie odbyły się pod kryptonimem Ratunek 16. Udział w nich wzięły siły i środki z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, z Komendy Powiatowej PSP w Słupcy, Gniezna, Wrześni, Mogilna, Konina, oraz Jednostki OSP z Gębice, Janowca, Powidza, Strzałkowa, Orchowa, Witkowa, Wiekowa, Skorzęcina, Kostrzyna, z Wojskowej Straży Pożarnej 33 BLt w Powidzu, Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, Gniezna, Żandarmeria Wojskowa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s