Ostrów Wielkopolski – Otwarcie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dziś kilkanaście minut po godzinie 12 po raz pierwszy dyżurny śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zgłosił do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kaliszu gotowość bazy do pełnienia dyżuru w ramach systemu.

Na pierwsze wezwanie nie trzeba było czekać długo. Podczas oficjalnych przemówień zaproszonych gości, powietrzna karetka została zadysponowana do miejscowości Psary w powiecie Ostrowskim. 4 Letnia pacjentka, jako pierwsza została przetransportowana do ostrowskiego szpitala z drgawkami padaczkowymi.

Załoga dyżur rozpoczęła przy udziale Dyrektora SP ZOZ LPR Roberta Gałązkowskiego, Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz przedstawiali władz wojewódzkich i samorządowych.

Zaplecze bazy w Ostrowie Wielkopolskim jest tymczasowe. Jego elementami są:
– zabudowania kontenerowe posadowione na gruncie dzierżawionym od Aeroklubu  Ostrowskiego,
– część pomieszczenia hangarowego wynajmowanego od Aeroklubu,
– cysterna do tankowania śmigłowca,
– płyta przed hangarowa oraz płyta postoju śmigłowca.

Na pokładzie śmigłowca znajduje się defibrylator Lifepack 15 który umożliwia pełne monitorowanie funkcji życiowych pacjenta, pulsoksymetr do pomiaru tlenku węgla jak również karbohemoglobiny. Jest możliwość wykonania defibrylacji jak i kardiowersji. Jest również respirator, który wykorzystujemy w przypadku wentylacji zastępczej oraz pompa infuzyjna, która zezwala na bardzo precyzyjne dawkowanie leków. W skład wyposażenia wchodzi również pełen zestaw leków resuscytacyjnych służących do realnie zabezpieczenia pacjenta oraz deski ortopedyczne, szyny, materiały opatrunkowe w postaci opatrunków hemostatycznych, opatrunków żelowych służących do zabezpieczenia oparzeń – wylicza Krzysztof Chmiela Lekarz Anestezjolog członek załogi HEMS*

Ratownik 21 będzie dysponowany w duże mierze do wypadków komunikacyjnych, ale również do zdarzeń takich, w których transport kołowy pacjenta będzie niepotrzebnie wydłużał czas dotarcia do szpitala. Wykorzystując śmigłowiec skracamy czas do minimum.

Na lotnisku w Michałkowie załogi będą dyżurować codziennie od wschodu do zachodu słońca (jednak nie wcześniej niż od godziny 7 i nie dłużej niż do godziny 20). Skład załogi śmigłowca ratunkowego to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz. W momencie, kiedy wpływa zgłoszenie i śmigłowiec zostaje zadysponowany zespół ma 3 minuty na to by być już w powietrzu.

Efektem powstania nowych baz jest zwiększenie dostępności do Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w wybranych rejonach Polski, które nie były pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Projekt pozwoli na skrócenie czasu dotarcia do nagłego zdarzenia oraz rozszerzenie zasięgu działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.

Baza tymczasowa działać będzie do czasu wybudowania bazy docelowej, która zostanie sfinansowana ze środków Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w ramach umowy zawartej z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym dnia 1 marca 2016 roku. Aeroklub Ostrowski umową użyczenia z dnia 1.09.2015 r. przekazał nieruchomość, na której baza ta zostanie pobudowana. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje już wszystkimi dokumentami formalno-prawnymi pozwalającymi na wszczęcie postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Przewiduje się, że baza docelowa rozpocznie działalność statutową w połowie 2018 roku. Będzie to budynek o kubaturze kilkuset metrów kwadratowych, w skład, którego wejdą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca.

Śmigłowiec będący obecnie na wyposażeniu bazy to jeden z najnowocześniejszych. Został zakupiony w ubiegłym roku dzięki Projektowi Unijnemu „Zakup śmigłowców dla SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe”, którego wartość wynosiła 114 940 000. Zakupiono 4 śmigłowce a koszt jednego to około 28 milionów złotych. Eurocopter 135 P3 osiąga prędkość około 200km/h a jego maksymalny pułap lotu to 13 000 stóp. Zapas paliwa przy ekonomicznej prędkości lotu pozwala na 4 godzinny lot.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada 18 baz stałych oraz 1 sezonowa. W województwie wielkopolskim funkcjonuje również baza w Poznaniu.

Oprócz Ostrowa kolejne 3 nowe bazy powstaną w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim oraz Sokołowie Podlaskim.

* HEMS – ang. Helicopter Emergency Medical Service, pol. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s