Szkolenie podstawowe strażaków ochotników

Od 3 marca do 3 czerwca br. odbył się kurs podstawowy dla strażaków ochotników z powiatu jarocińskiego. W 120 godzinnym szkoleniu udział wzięło około 80 strażaków z 4 gmin.

Ukończenie kursu podstawowego strażaków ratowników OSP jest jednym z najważniejszych warunków pozwalających na udział w działaniach ratowniczych. Uczestnicy szkolenia poznali podstawowe zasady organizacji i działalności ochotniczych straży pożarnych, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony ludności. Ponadto nabyli wiedzę i umiejętności z zakresu taktyki gaszenia pożarów, organizacji akcji ratowniczo-gaśniczej, a także zapoznali się podczas ćwiczeń ze sprzętem ratowniczym. W zakresie szkolenia znalazły się także elementy musztry i służby wewnętrznej.

Uczestnikom szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP podczas ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego. Ponownie skorzystano z gościnności kierownictwa Nadleśnictwa Jarocin, gdzie w miejscowości Tarce przeprowadzono zajęcia mające na celu doskonalenie umiejętności z zakresu sterowania i przemieszczania się różnymi łodziami wiosłowymi: ponton, łódź płaskodenna, łódź wypornościowa. Uczestnicy ćwiczeń poznali także praktyczne możliwości wykorzystania podręcznego sprzętu ratownictwa wodnego przy poszukiwaniu osób – sondowanie dna bosakiem teleskopowym oraz wykonywano rzuty kołem ratunkowym i rzutką ratowniczą. Przedstawiono różne warianty i sposoby podejmowania poszkodowanych osób z wody oraz omówiono prawidłowe postępowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy medycznej. Zajęcia praktyczne były także świetną okazją do podniesienia umiejętności pływania i manewrowania łodziami motorowymi przez druhów z jednostek realizujących specjalistyczne ratownictwo wodne na poziomie podstawowym, którzy również wzięli udział w ćwiczeniach. Podczas doskonalenia umiejętności ratowniczych obecni byli druhowie z OSP Jaraczewo, OSP Jarocin, OSP Komorze Przybysławskie i OSP Ludwinów oraz w ramach doskonalenia zawodowego udział w ćwiczeniach wzięli strażacy systemu zmianowego JRG Jarocin.

Galeria nr.1 Gminy Jarocin i Żerków

Galeria nr.2 Gminy Kotlin i Jaraczewo

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s