Michałków – LPR na swoim

W miniony piątek (16.11.2018r.) w podostrowskim Michałkowie otwarto stałą bazę dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W uroczystości udział wzięli – Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Ławniczak, poseł PiS, Marlena Maląg, wicewojewoda Wielkopolski,  Paweł Rajski, starosta ostrowski, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, dr hab. n. o zdr. Robert Gałązkowski, dyrektor LPR,

W ramach projektu, oprócz wybudowania bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego HEMS wraz z niezbędną infrastrukturą, przyłączami, stacją paliw, zamontowano również przesuwnicę pod śmigłowiec. W skład budynku głównego bazy o kubaturze kilkuset metrów kwadratowych wchodzą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca.

Na lądowisku w Michałkowie będą dyżurować załogi śmigłowca ratunkowego, składające się z pilota, ratownika medycznego/pielęgniarza i lekarza. Będą mogły na równi z naziemnymi zespołami być dysponowane do wszelkich zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie.

Koncepcja budowy bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie Lotniska Michałków w Ostrowie Wielkopolskim była inicjatywą Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Pawła Rajskiego, Starosty Ostrowskiego.

Realizacja przedsięwzięcia obejmowała okres od 2016 do 2018 roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 7,9 mln zł, z czego kwotę ok. 2,6 mln zł wspólnie wyłożyły  94  gminy i powiaty z terenu południowej i wschodniej Wielkopolski, natomiast ok. 5,3 mln zł pochodziło z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Tuż przed uroczystością załoga Ratownika 21 otrzymała zgłoszenie do osoby nieprzytomnej w Stawiszynie (powiat Kaliski) pacjenta przetransportowano do szpitala w Kaliszu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s